اسکرام(Scrum) یا اهداف و نتایج کلیدی(OKR)

اهداف و نتایج کلیدی (OKR) و اسکرام را با هم ترکیب کنید: 

اسکرام و OKR هر دو چارچوب ‌های بسیار رایجی در موضوعات مرتبط با چابکی هستند. اسکرام عمدتا مربوط به توسعه نرم ‌افزار است و در مقابل، OKR ها بیشتر با استراتژی‌ ها ارتباط دارند.

اما آیا این روش‌ ها می‌توانند با هم ترکیب شوند و به صورت یکپارچه مورد استفاده قرار گیرند؟

آیا استفاده از OKR و یا مقوله چابکی همراه با اسکرام امکان پذیر است؟

اهداف اسکرام و OKR را درک کنید (آیا هر دو چابک هستند)؟

قبل از اینکه پیاده‌ سازی این چارچوب ‌ها را آغاز کنیم، باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم: آیا اسکرام و OKR واقعاً از نظر اهداف با هم مطابقت دارند؟

اهداف خاص اجرای اسکرام در هر سازمان می ‌تواند از نظر میزان تمرکز متفاوت باشد. اما در اصل می ‌توان گفت که اهداف اسکرام برگرفته از راهنمای آن است و از همه مهم‌ تر اینکه موارد زیر را شامل می ‌شود:

 • ارائه راه ‌حل برای مشکلات پیچیده
 • انطباق سریع با یافته‌ های جدید از طریق شفافیت و فضاهایی برای بازخوردها و مسئولیت شخصی
 • یک رویکرد تکرار شونده با میزان قابل توجهی از رشد

اهداف و نتایج کلیدی (OKR) عمدتاً بر اهداف زیر تمرکز دارند:

 • درک مستمر و تمرکز بر اولویت ‌های اصلی یک سازمان
 • ایجاد اهداف قابل سنجش در یک سازمان
 • بهبود ارتباطات در عملیات تلفیقی و همسویی در سازمان

هدف اسکرام در وهله اول، کار بر روی یک محصول است، در حالی که اهداف و نتایج کلیدی (OKR) بر شفافیت بین تیمی و همسویی استراتژیک متمرکز هستند. بنابراین می ‌توانیم بگوییم که OKR و اسکرام دو مقوله متفاوت هستند، اما مخالف هم نیستند. در مقابل، OKR و اسکرام از نظر ماموریت سازمانی، مکمل هم هستند.

اسکرام و OKR فرمت‌ هایی از یک ورکشاپ چابک و قابل مقایسه را به اشتراک می گذارند.

اگر به چرخه های اسکرام و OKR و ورکشاپ ‌های آنها نگاهی بیندازیم، همپوشانی‌ های مشخص می گردد:

این همپوشانی اتفاقی نیست، زیرا اسکرام و OKR هر دو مبتنی بر چرخه دمینگ هستند. این چرخه شامل مراحل زیر است:

 • برنامه‌ریزی
 • اجرا
 • چک و بررسی
 • اقدام

بنابراین؛ در اینجا موضوع «چابک بودن در مقابل اهداف و نتایج کلیدی» کمتر مطرح است، اما «چابک بودن همراه با اهداف و نتایج کلیدی» معنادارتر است.

بنابراین چگونه می توان این  فرمت ‌های چابک را گرد هم آورد؟

همسوسازی اسپرینت‌ های اسکرام و حلقه ‌های OKR

جلسات OKR الزاما جلساتی مجزا از رویدادهای اسکرام نیستنتد. بسته به اینکه تیم ‌ها چطور کار می‌‌کنند، می ‌توان جلسات OKR را در رویه ‌های موجود گنجاند.  لازم به ذکر است که چرخه اسکرام معمولا با چرخه OKR مطابقت ندارد. چرخه های OKR اغلب سه ماه تا شش ماه طولانی تر هستند، در حالی که اسپرینت ‌های اسکرام معمولاً هفتگی تا ماهانه انجام می شوند. بنابراین چرخه‌ ها باید طوری هماهنگ شوند که یک چرخه OKR جدید در چرخه اسکرام مراتب بالاتر آغاز شود:

 • برنامه ریزی اسپرینت: شامل برنامه ریزی OKR در هر n امین بار
 • بررسی اسپرینت: شامل مرور OKR در هر n امین بار، یا اینکه شامل جلسات OKR.
 • بازنگری اسپرینت: شامل باز‌نگری OKR در هر n امین بار.

بنابراین، با توجه به وجود پیشینه ‌ها و افق‌ های زمانی متفاوت برای اسکرام و OKR، می ‌توان برای ایجاد روش ‌های کاری چابک آن ‌ها را با هم ترکیب کرد. با این حال، برای اینکه این ترکیب به درستی کار کند، هماهنگی بیشتری بین این دو چارچوب لازم است:

هماهنگی اهداف اسپرینت اسکرام با OKR ها

یک عامل مهم در انتخاب زمان چرخه اسکرام این است که تیم اسکرام در کل چرخه اسکرام، حداقل به صورت موضوعی و روی  ارزشی مشابه در چرخه OKR کار می‌کند.

اگر موضوعات اسپرینت در یک چرخه OKR به  ارزش کاملاً متفاوتی که در OKR لحاظ نشده ‌اند تغییر یابند، باید چرخه OKR کوتاه‌ تری انتخاب کرد.

بنابراین، در نظر داشتن نقشه راه محصول می ‌تواند به تعریف OKR های مناسب که برای سنجش موفقیت در همه اسپرینت ‌ها مناسب هستند، کمک کند.

به محض اینکه اهداف اسپرینت از OKR ها فاصله می‌گیرند، باید به کوتاه کردن چرخه OKR اندیشید یا اینکه نتایج کلیدی جدیدی را که موضوعات واقعی اسپرینت را منعکس می‌ کنند در چرخه OKR گنجاند.

نتیجه‌ گیری: چابکی در OKR و اسکرام وجود دارد (ترکیب آن‌ها حتی چابکی بهتر ارائه می ‌دهد).

همانطور که متوجه شدیم، اهداف OKR و اسکرام متفاوت هستند اما با هم سازگاری دارند. هم اسکرام و هم OKR از طریق یک رویکرد تکراری و مبتنی بر شواهد، از اصول چابکی پیروی می‌ کنند. حتی می ‌توان چنین بیان کرد که هر دو چارچوب تا حدی مکمل هم هستند.

اگر کمی دقت کنیم، می‌توان در عمل OKR ها را با اسکرام ترکیب کرد تا در یک کار چابک از مزایای هر دو چارچوب استفاده شود. شما مجبور نیستید تیم ‌ها را در سری جلسات جدید غرق کنید. شما می توانید به طور هوشمندانه ساختار این دو روش را ادغام کنید.

البته ترکیب اسکرام و OKR موفقیت قطعی را تضمین نخواهد کرد. مانند همیشه، پیاده ‌سازی این رویکرد به چندین مرحله تکرار و یک فرآیند بازخوردی خوب نیاز دارد. احتمالاً مشکلات زیادی در این مسیر وجود داشته باشد که فقط در عمل ظاهر می ‌شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم به بررسی این موضوع بپردازید که چگونه می ‌توانید با بازنگری‌ های OKR که بازخوردهای هدفمندی را در مورد عوامل موفقیت OKR ایجاد می‌کند، پیاده ‌سازی OKR  خود را به طور پیوسته توسعه داده و پیش ببرید.

چابک سازی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است *

ارسال دیدگاه