۷ روند مدیریت پروژه که در ۲۰۲۲ باید حواستان به آن‌ها باشد.

درک روندهای فعلی مدیریت پروژه  کلید ماندن در بالاترین سطح  این حرفه است. بهترین راه برای مدیران پروژه حرفه‌ای برای جلو ماندن در بازی، به‌روز بودن با فناوری‌های جدید و سرمایه‌گذاری در توسعه‌ی حرفه‌ای آن‌ها است.

به‌عنوان یک مدیر پروژه، باید با روندهای روز مدیریت پروژه همگام باشید، در غیر این صورت، چگونه انتظار دارید تیم شما برای آینده آماده باشد؟

در این مقاله ما موضوعات کلیدی که انتظار می‌رود روندهای سال ۲۰۲۲ باشند را پوشش می‌دهیم. از این موضوع، به‌عنوان فرصتی برای فکر کردن درباره‌‌ی این‌که چگونه هر روند بر روی سازمان و صنعت شما تاثیر می‌گذارد و چگونه می‌توانید برای این تغییرات آماده شوید فکر کنید.

در ادامه، ۷ روند مدیریت پروژه ای  که ما شناسایی کرده‌ایم و در سال ۲۰۲۲ رایج خواهند شد آمده است.

چابک سازی

تمرکز مداوم بر روش‌های چابک

با اوج گرفتن دگرگونی دیجیتالی، جای تعجب نیست که مدیران پروژه تمرکز بیشتری بر روش‌های چابک می‌گذارند. اصل پایه‌ای چابکی، منعطف و وفق پذیر بودن است که شما را قادر می‌سازد به تغییرات در بازار و نیازهای متغیر مشتری به‌سرعت پاسخ دهید.

با اتخاذ راهکارهای توسعه عملیات (DevOps) توسط تعداد بیشتری از سازمان‌ها، تغییر بزرگی به‌سوی مقیاس بندی توسعه‌ی چابک بر روی کل سازمان، به جای گروه‌های کوچک یا بخش‌های درون آن خواهیم دید. تا سال ۲۰۲۲ می‌توانیم انتظار داشته باشیم که حداقل یکی از هر سه شرکت رویکرد توسعه عملیات (DevOps) را اتخاذ کرده باشد.

حتی هم‌اکنون، بیشتر خرده‌فروشی‌های اصلی راهکارهای تجاری ناب را اتخاذ کرده‌اند که شامل ساخت گروه‌های چندتخصصه، توسعه حداقل محصول پذیرفتنی (MVP)، تمرکز بر روی ساخت سریع نمونه اولیه و ارج نهادن به نوآوری مداوم است. به‌روز بودن در مورد موضوعات جاری مانند چابکی کلید موفقیت در ۲۰۲۲ و فراتر از آن است.

 

بیشتر بخوانید: اهداف و نتاج کلیدی را چگونه در سازمان تعریف نکنیم

 

یکپارچه‌سازی فناوری با پیچیدگی فزاینده

در دنیای امروز، کسب‌وکارها به فناوری‌های مختلفی برای بقا احتیاج دارند. خواه پیاده‌سازی نرم‌افزار به‌عنوان خدمت باشد، بهره بردن از فضای ابری برای ذخیره‌سازی، قدر پردازش جهت استفاده از تحلیل‌های بیگ دیتا و یا استفاده از پیشرفت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، فناوری همه جا هست.

پروژه‌ها به‌طور فزاینده‌ای در حال وابسته شدن به خدمات شخص ثالث از فروشندگان ابری و یکپارچه‌سازان سیستم است.

 

همکاری و کار از راه دور

با تشکر از فناوری، ما اکنون قادر به همکاری و کار با همدیگر از فواصل بسیار بیشتر از همیشه هستیم. درک اوج‌گیری کار از راه دور و نیروهای کار توزیع‌شده برای مدیران پروژه  مهم است تا قادر باشند به اندازه‌گیری نتایج و اهداف بپردازند، ازآنجایی‌که اکنون این موضوع اثر بزرگی بر روی نحوه‌ی برنامه‌ریزی پروژه و حفظ ارتباط با دیگر اعضای گروهشان دارد.

خبر خوب برای مدیران پروژه این است که ابزارهای مورد نیاز برای همکاری مؤثر از همیشه مقرون به‌صرفه‌تر است. اپلیکیشن‌هایی مانند اسلک و آسانا ارتباط با تیمیتان را ساده می‌کنند. حتی اپلیکیشن‌های پیام رسان مانند واتساپ نیز قابلیت‌های تماس صوتی و تصویری را اضافه کرده‌اند.

با فناوری‌های جدیدتر مانند ۵G در افق پیشرو، ما خواهیم توانست محتوای ویدیویی را بدون اشغال بیش‌ازحد پهنای باند و یا کاهش سرعت شبکه، به‌طور زنده پخش کنیم. این، همه چیز را برای مدیریت پروژه و همکاری تیمی بزرگ‌تر، آسان‌تر می‌کند.

 

تأکید بیشتر روی مهارت‌های نرم

مدیریت پروژه و مهارت‌های نرم دست در دست هم دارند. مدیریت سهام‌داران، برند سازی خود به ‌عنوان یک مدیر  و ساخت روابط  مفید با اعضای گروه همگی جزئی از شغل مدیران پروژه است.

با ادامه‌ی توسعه‌ی هوش مصنوعی، مهارت‌های نرم‌ نقش مهم‌تری در بسیاری از صنایع ایفا خواهند کرد.

بعضی از سازمان‌ها از قبل در راستای تقویت مهارت‌های نرم کارکنانشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال، IBM  برنامه‌ای برای گسترش قابلیت‌های عمومی رهبری پیاده کرده است، که شامل مباحثی چون تمرین خلاقیت و انتقال فکر می‌شود. با ادامه‌ی توسعه‌ی هوش مصنوعی -برخی حتی پیش‌بینی می‌کنند که بتواند تا سال ۲۰۲۵ جای حدود ۸۵ میلیون شغل را بگیرد – مهارت‌های نرم‌ نقشی به‌طور فزاینده مهم‌تر در بسیاری از صنایع خواهند داشت.

 

افزایش تقاضا برای ابزارها و حرفه‌ای‌های مدیریت پروژه

بعضی از نرم‌افزارهای موجود مانند Atlassian JIRA و Trello همین الان هم از نظر تعداد کاربر، در حال رشدی قوی هستند، که نشانگر خوبی از افزایش علاقه به بهبود ارتباطات پروژه داخلی برای کسب‌وکارها در سراسر جهان است. با افزایش اتکای شرکت‌ها به فناوری، منطقی است که ابزارهایشان نیز نیازمند به‌روزرسانی‌های منظم باشد.

علاوه بر آن، با پیچیده‌تر شدن فناوری، مدیران پروژه برای حفظ تسلط بر جریان کارشان به نرم‌افزارهای پیچیده‌تر روی می‌آورند. اغلب اوقات برخی از این ابزارها به‌طور مشخص برای مدیران پروژه‌ای طراحی شده که خواهان قابلیت همکاری با دیگر اعضای گروه از طریق یک رابط کاربری آنلاین هستند.

 

 

بیشتر بخوانید: مزایای استفاده از مدیریت فرآیند کسب‌‌ و کار در تجارت

طراحی و پیاده سازی دفتر مدیریت پروژه

افزایش تقاضا برای راهکارهای ابری

به‌کارگیری راهکارهای رایانش ابری با نرخ سریعی در حال رشد است. بیش از ۴۰ درصد سازمان‌ها هم‌‌اکنون به راهکارهای نرم‌افزار به‌عنوان خدمت، نرم‌افزارهای حسابداری و پیشنهاد‌های مشابه از فروشندگان ابری متکی هستند. با نگاه کسب‌وکارها به افزایش سرعت عملیات‌ها به‌طور مقرون‌به‌صرفه بدون فدا کردن عملکرد یا کارایی، جای تعجب نیست که آن‌ها به زیرساخت های ابر روی آورده‌اند.

با تقاضای بیشتر برای خدمات ابری، نیاز بیشتری به کارکنان حرفه‌ای که می‌توانند این سیستم‌ها را به‌طور مؤثر مدیریت کنند نیز ایجاد می شود. به‌عنوان‌مثال، بنگاه‌های کوچک و متوسط هر چه بیشتر به ابزارهای مدیریت پروژه ابری روی می‌آورند زیرا آن‌ها انعطاف‌پذیری و قابلیت دسترسی بیشتری ارائه می‌دهند. این نمایانگر فرصتی جدید برای افرادی است که می‌خواهند سابقه‌های کاری خود به‌عنوان مدیران پروژه، مدیران برنامه‌ریزی و حتی مدیر محصول توسعه دهند.

 

اهمیت اتوماسیون

نمی‌توان بدون ذکر کردن اتوماسیون درباره‌ی‌ روندهای آینده در مدیریت پروژه صحبت نمود. با ایفای نقش‌های بیشتر ربات‌ها و هوش مصنوعی در جامعه‌ی ما، واضح است که آن‌ها راهشان را به مدیریت پروژه نیز باز خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است رباتی را طوری تنظیم نمود که گزارش‌هایی روزانه درباره‌ی پروژه‌هایتان برای شما ارسال کند یا ریسک‌های بالقوه را شناسایی کند.

در این لحظه، نکته‌ی منفی این ابزارها، فقدان زمینه‌ی مورد نیاز برای گرفتن تصمیمات آگاهانه‌ی واقعی است. با هوشمندتر شدن هوش مصنوعی و بهتر شدن آن در ذخیره‌ی داده، ما قادر به تغذیه‌ی این ابزارها با اطلاعاتی درباره‌ی پروژه‌های به‌خصوص (به‌عنوان‌مثال، مشتری-شرکت  X مقدار Y را هر سال به‌عنوان درآمد برای ما ارسال می‌کند) و دریافت بینش درباره‌ی نحوه‌ی بهبود بهره‌وری خواهیم بود، به جای اینکه به‌سادگی این وظایف تکراری را از طریق اتوماسیون انجام دهیم.

استفاده از نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری صحیح با اتوماسیون برای اطمینان از این‌که چیزهای درست در حال ره‌گیری شدن هستند حیاتی است.

 جلو ماندن از روندهای مدیریت پروژه، حیاتی است اگر می‌خواهید در بازار رقابتی باقی بمانید، آگاه بودن از آنچه در پیش‌ رو قرار دارد حیاتی است. خواه در  حوزه ی مدیریت پروژه تازه ورود کرده باشید و یا یک حرفه‌ای باتجربه آماده برای پیشرفت شغلی باشید، ضروری است که همگام با روندهای  این صنعت بمانید.

برنامه ریزی و کنترل پروژه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز علامت گذاری شده است *

ارسال دیدگاه